|| Intervista ||

Intervistė me Leonard  Bekaj, inxhinier i ndėrtimtarisė nė Zvicėr

 

 

 Augustini: Sa vjeēar ke ardhur nė Zvicėr dhe si u adaptove nė shoqėrinė zvicerane ?

 

Pasi pėrfundova klasėn e 4-tė tė shkollės fillore nė Stubėll, ku isha edhe nxėnės i drejtorit te sotėm, z. Franė Gjergjit, babai vendosi qė edhe ne, e gjithė familja tė rrugėtojmė drejt kurbetit, pikėrisht drejt Zvicrės. Ne Zvicėr mė detyruan ta pėrsėris klasėn e 4-tė pėr shkak tė gjuhės, e cila ishte edhe barriera ma e madhe pėr t`u adaptuar ne shoqėrinė zvicerane. Fatmirėsisht kohė pas kohe me ndihmėn e nxėnėseve dhe mėsuesve u adaptova shumė shpejt.

 

 Augustini : Sa ishte i madh malli pėr Stubllėn dhe njerėzit qė i ke lėnė nė Kosovė?

 

Nė fillim ndjeja shumė mall pėr shoqet dhe shokėt e klasės, si dhe pėr gjyshen dhe gjyshin qė jetonin atėherė nė Stubėll. Por edhe pėr Stubllėn si fshat ku u linda dhe u rrita (pjesėrisht) - mė mungonte shumė. Vendlindjen, asnjė vend nė botė nuk mund ta zėvendėsojė edhe tash e tutje. Pėr kėtė arsye bėj edhe pushimin tim ēdo vit nė vendlindje, nė Stubėll.

 

 Augustini : Si erdhe deri tek ideja pėr tė mėsuar kėtė profesion qė ke tash?

 

Gjithmonė mė kanė fascinuar objektet e mėdha tė ndėrtimeve tė larta, e dėshira qė tė kuptoj se si ėshtė e mundur qė ato objekte tė realizohen, bėri qė unė tė angazhohem edhe me tepėr. Me kalimin e kohės nė gjimnaz, kuptova se pėr realizimin e kėtyre objekteve arkitekti dhe inxhinieri janė tė involvuar me njė pėrgjegjėsi shumė tė madhe, atėherė edhe vendosa tė interesohem vetėm pėr kėto dy drejtime dhe u regjistrova nė Fakultetin e Inxhinierisė tė Shkollės Federale Politeknike tė Zyrihut.

 

 Augustini : Na trego tė lutem mė shumė nė lidhje me profesionin, se ēka punon konkretisht, sa je i lumtur me kėtė qė e ke arritur dhe me kėtė punė qė e ushtron tash?

 

Profesioni i inxhinierisė e ka fushėn shumė tė gjerė, nė tė cilėn ofrohen mundėsi pėr tė punuar. Por gjatė studimeve duhet tė vendosesh pėr dy drejtime qė ke dėshire tė punosh nė tė ardhmen. Unė kam zgjedh drejtimin konstruktiv dhe drejtimin hidroteknik, ku edhe diplomova. Pas diplomimit, u punėsova nė njė zyrė projektuese tė drejtimit konstruktiv, ku i bėj planet e realizimit pėr projektet dhe idetė e ndryshme tė arkitektit. Gjatė koncepcionit dhe analizave tė varianteve pėr realizimin e projekteve konfrontohem me shumė probleme tė lėmenjve tė ndryshėm, pėr tė cilėt duhet gjetur njė variant, i cili i plotėson tė gjitha kriteret. E kam njė pėrgjegjėsi shumė tė madhe gjatė punės, sepse njė gabim i vogėl gjatė llogaritjes mund tė shkaktojė, tė them ashtu, ndoshta edhe vdekjen e personave tė pafajshėm. Me profesionin tim qė ushtroj tash jam shumė i lumtur, andaj edhe nuk besoj se do tė vij deri tek ideja ta ndėrroj profesionin. Tė them tė drejtėn mė ėshtė bėrė njė lloj pasioni, andaj kur gjendem nė zyrė nuk e konsideroj si punė, por si kėnaqėsi. Gjithashtu e ndiej njė kėnaqėsi tė brendshme kur i shoh objektet, tė cilat i kam projektuar unė.

 

 Augustini : Ēka ėshtė mė interesante nė profesionin tėnd?

 

Secili objekt qė kam pėr ta llogaritur dhe realizuar ėshtė njė unikat dhe ka sfida tė ndryshme, tė cilat duhet zgjedhur nė njė mėnyrė sa mė tė thjeshtė dhe mė tė lirė, por tė sigurt pėr personat qė do tė ndodhen brenda atij objekti. Edhe bashkėpunimi me njerėz tė ndryshėm; arkitektė, gjeodezistė, pėrgjegjėsit e firmave ekzekutuese, njerėzit nga enti komunal i ndėrtimit, e bėjnė kėtė profesion shumė interesant.

 

 Augustini : Atėherė, a ke ndonjėherė monotoni gjatė kryerjes sė detyrave, punėve?

 

Po sigurisht. Posaēėrisht kur ėshtė njė objekt me njė strukturė shumė tė lehtė, qė nuk ėshtė njė sfidė e madhe, qė nuk mė nevojitet tė studioj shumė pėr realizimin e planeve.

 

 Augustini : A ka diēka nė profesionin dhe nė punėn tėnde qė do ta kishit ndryshuar, po tė kishit mundėsi?

 

Do tė kisha dėshirė qė t`i motivoja njerėzit e rinj qė ta ndjekin kėtė profesion, sepse ėshtė njė profesion shumė interesant dhe me perspektivė. Por kjo ėshtė shumė e vėshtirė pėr t`i motivuar tė rinjtė, sepse honorari i njė inxhinieri nuk ėshtė nė relacion me pėrgjegjėsinė e madhe qė mban mbi veti. Kush e ka honorarin si prioritet numėr njė, atėherė duhet ta zgjedh njė profesion tjetėr.

 

Augustini : A ke plane pėr tė ardhmen nė lidhje me profesionin dhe punėn?

 

Pėr plane konkrete nuk kam menduar akoma, por nėse mendoj paksa mė larg, atėherė ekziston mundėsia edhe qė tė hapi njė zyrė projektuese, qė mė pas tė jem i pavarur.

 

 Augustini : A ke menduar ndonjėherė tė zhvendosesh prej Zvicre pėrsėri nė vendlindje, nė Stubėll?

 

Mendoj se pėr secilin prej nesh ėshtė njė ėndėrr tė punojmė nė vendlindjen tonė. Por pėr tė marrė vendimin mė lehtė qė tė vendosem nė Kosovė, duhet njėherė qė disa institucione tė shtetit tė funksionojnė ashtu siē duhet.

 

 Augustini : Na njofto, se sa studentė kishte nga Kosova, qė studionin nė Universitetin e Zürichut, nė kohėn kur ke studiuar ti?

 

Gjatė studimeve isha edhe anėtar i shoqatės sė studentėve shqiptarė tė Zürichut, ishim diku afėr 30 studentė, kurse nė Shkollėn Federale Politeknike, ku isha unė, kanė qenė vetėm dy shqiptarė dhe njė nga Maqedonia.

 

 Augustini: A ishte e vėshtirė rruga deri tek arritja e diplomimit pėr Inxhinieri?

 

Pa marrė parasysh se cilėn rrugė njeriu vendos ta merr, do tė ballafaqohet gjatė asaj periudhe me probleme dhe vėshtirėsi tė ndryshme. Pėr tė arritur atė qė dėshiron duhet tė kesh njė vullnet dhe disiplinė shumė tė madhe.

 

Augustini: A e ndėrrojmė temėn pak, e ikim nga profesioni e puna, qė tė mėsojmė edhe diēka tjetėr nga jeta e jote, pėrveē punės?

 

Vazhdojmė.

 

 Augustini: Kush dhe ēfarė ėshtė dashuria jote mė e madhja?

 

Fjala dashuri ka shumė kuptime. Dashuria ndaj prindėrve ėshtė shume e madhe, por edhe ajo ndaj punės. Gjithashtu edhe dashuria ndaj Zotit.

 

Augustini: Pėr ēka je kureshtar?

 

Nuk jam aspak kureshtar. Diēka qė nuk e di, nuk mė bėn tė ndihem keq, fakti qė nuk e di.

 

 Augustini: Ēka ke dėshiruar ose dėshiron qė kaherė te bėsh?

 

Ne mes dėshirės dhe mundėsisė pėr tė arritur diēka, ekziston nganjėherė njė diskrepancė e madhe, pėr kėtė arsye nuk ia vlen ta ceki njė dėshirė tė veēantė.

 

 Augustini: Pėr ēka nuk do tė kishe shpenzuar paranė assesi?

 

Me lejo tė pėrgjigjem pa komente tė mėdha… pėr ato sende, qė mė tė vėrtetė nuk ia vlen tė shpenzohet.

 

 Augustini: Diēka tė rėndėsishme pėr jetėn nė pėrgjithėsi?

 

Mos jeto nė tė kaluarėn, jeto nė tė sotmen, duke pas parasysh tė ardhmen.

 

Augustini: Tė falėnderoj pėrzemėrsisht pėr intervistėn dhe tė uroj ēdo tė mirė.

 

Intervistoi: Augustin Bekaj

Zvicėrr; maj 2009

 www.stublla.net